Otwarte spotkanie w Izbie Pamięci Gminy Oleśnica

28 marca 2017 r. o godzinie 10.00 odbyło się otwarte spotkanie w Izbie Pamięci Gminy Oleśnica.

Podczas spotkania  mieliśmy przyjemność gościć emerytowanego dyrektora Centrum dla Pokoju w Guernice w Hiszpanii – Juana Gutierreza.
Wizyta była możliwa dzięki współpracy Gminnego Ośrodka Kultury Oleśnica z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016. W 2016 roku we Wrocławiu powstała wystawa, prezentująca fragment jego wieloletniego projektu dokumentowania przykładów zachowania jednostek, które swoją postawą przekraczały normy społeczne, czy prawne w obronie czyjegoś życia (np. w czasie wojny), lub po prostu przywracając godność człowiekowi (np. represjonowanemu). Program Juana Gutierreza nazywa się „Strands of Peace” („Wstążki pokoju”) i w rozumieniu symbolicznym odwołuje nas do powiązań, jakie tworzą między sobą odległe opowieści o różnej tematyce, mające jednak czasami punkty wspólne. Nadrzędną wartością dla Juana jest ‘pokój’, który pozostaje sednem rozważań Centrum dla Pokoju w Guernice (Gernika Gogoratuz), które od wielu już lat tworzy projekty zachowujące pamięć o brutalnym bombardowaniu miasta przez Luftwaffe 26 kwietnia 1937 roku. Guernica współpracuje z innymi miastami, ‘naznaczonymi’ historią zagłady ludności cywilnej w wyniku nalotów bombowych, m.in. z Dreznem, czy Wieluniem (nazywanym czasami ‘polską Guernicą”).

Kuratorem wystawy „Strands of Peace”, zorganizowanej w ramach ESK Wrocław 2016 była dr Kamila Maria Kamińska (Uniwersytet Wrocławski, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej), która wraz z Juanem odwiedziła Izbę Pamięci we wtorek 28 marca. Ideą spotkania była wspólna dyskusja wokół projektów dokumentowania wspomnień przez Juana Gutierreza i GOK Oleśnica, jak również zaplanowanie prezentacji wystawy „Strands of Peace”, którą w najbliższym czasie zorganizuje nie tylko GOK Oleśnica w Izbie Pamięci w Boguszycach. Dzięki udziałowi w spotkaniu Katarzyny Drabczyńskiej, Dyrektor Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzyborzu oraz Monika Goraj, specjalisty z MGOK Międzybórz, wystawa będzie również zaprezentowana w kulturalnych przestrzeniach Międzyborza. W planie jest zorganizowanie całej trasy wystawy, ‘wędrującej’ po Dolnym Śląsku, przekazywanej z jednego ośrodka kultury do drugiego. Partnerem organizacyjnym tego cyklu będzie Wędrujące Forum Kultury Dolnego Śląska.

W spotkaniu w Izbie Pamięci wziął udział również filmowiec Arek Drygas, twórca krótkometrażowego filmu nt. projektu „Strands of Peace” oraz dokumentalnego „W czyichś butach / In someone else’s shoes”, który przygotował dla GOK Oleśnica w ramach zakończonego niedawno międzynarodowego projektu Remembering the Past - Building the Future („Budując przyszłość, pamiętając o przeszłości”). Podczas spotkania odbyły się premierowe pokazy obydwu filmów. Gośćmi wizyty w Izbie Pamięci były także studentki z Grecji i Kanady, które studiują obecnie we Wrocławiu dzięki programowi „Erasmus+”, a w 2016 roku brały udział w przygotowaniu wystawy.

W ramach spotkania zaprezentowane został również krótki film: „Wróble w śmietanie” autorstwa Moniki Małobęckiej z Boguszyc, kuratora Izby Pamięci Gminy Oleśnica. Film powstał w ramach innego, zakończonego w 2016 roku, międzynarodowego projektu GOK Oleśnica pod tytułem "Bridging Generations” („Łączymy pokolenia”).

Wszyscy uczestnicy spotkania zwiedzili Izbę Pamięci oraz skosztowali lokalnych, tradycyjnych potraw, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenie działające w Boguszycach. Spotkanie poprowadził Kierownik Domu Kultury w GOK Oleśnica, Piotr Michałowski.

Galeria zdjęć znajduje się TUTAJ