XX Przegląd Obrzędów i Zwyczajów Wiosennych i Wielkanocnych „Kogutek”

W niedzielę 02.04.2017 r. w świetlicy wiejskiej we Wszechświętem odbył się „Kogutek”, czyli Przegląd Obrzędów i Zwyczajów Wiosennych i Wielkanocnych.

Warto dodać, iż tegoroczne obchody były wyjątkowe – GOK Oleśnica organizował „Kogutka” już po raz dwudziesty!
Palmy, babki, pisanki, zajączki to nieodłączne symbole Świąt Wielkanocnych. Nie mogło zabraknąć ich w świetlicy we Wszechświętem, gdzie zorganizowano warsztaty i kiermasz wielkanocny. Licznie przybyli goście mogli podziwiać m.in.: kartki, stroiki, pisanki, wykonywane różnymi metodami plastycznymi, skosztować tradycyjnych potraw wielkanocnych lub wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez rękodzielników.
Nieodłącznym elementem „Kogutka” są również występy artystyczne zespołów i grup teatralnych, których nie mogło zabraknąć i w tym roku. Tematyka repertuarów nawiązywała do wiosennych motywów ludowych oraz symboli i obrzędów, towarzyszących najstarszym świętom, obchodzonym w naszym kraju.
W tym roku gościem specjalnym „Kogutka” był zespół ludowy „Niesięcin” z Konstantynowa Łódzkiego, założony w 1993 roku przez Panią Annę Krystynę Urbańczyk. Przyjazd zespołu na nasz Przegląd oraz wzajemna wymiana kulturalna to wspólna idea MOK Konstantynów Łódzki i GOK Oleśnica, instytucji które są członkami Europejskiej Sieci Centrów Kultury ENCC (European Network of Cultural Centres) z siedzibą w Brukseli. Oprócz wielu aktywności realizowanych przez obydwa Ośrodki, nawiązanie bliższej, ogólnopolskiej współpracy członków sieci ENCC, czy kreowanie partnerskich wydarzeń i projektów, jest jednym z priorytetów działań, jakie realizują m.in. MOK Konstantynów Łódzki i GOK Oleśnica.
Przegląd otworzyli: Wójt Gminy Oleśnica, Marcin Kasina oraz Dyrektor GOK Oleśnica, Dorota Bartczak. Wydarzenie poprowadził Piotr Michałowski z GOK Oleśnica.
Na scenie zaprezentowało się 17 zespołów i grup teatralnych:
•    Grupa „Wesołe Dzieciaki” z SP Gminy Oleśnica
•    Zespół „Muzyczne Talenty”
•    Zespół „Tęczowa Melodia” z Cieśli
•    Pantomima „Ligotki” z Ligoty Polskiej
•    Zespół „Boguszyczanie" z Boguszyc
•    Zespół „Wyszogrodzianie” z Wyszogrodu
•    Zespół „Krzeczyniacy” z Krzeczyna
•    Zespół „ Zazula” z Poniatowic
•    Zespół „Ligocianie” z Ligoty Wielkiej
•    Zespół „Rzędowianie” z Boguszyc Osiedla
•    Zespół „Akord” z PDPS Ostrowiny
•    Zespół „Karolinki” z Bystrego
•    Zespół „Pokolenia” z Ligoty Małej
•    Teatrzyk „Retro” z Ostrowiny
•    Zespół „Jarzębina” z Sokołowic
•    Zespół „Wianki” ze Wszechświętego
•    Ludowy Zespół „Niesięcin” z Konstantynowa Łódzkiego
Serdeczne podziękowania kierujemy do wspierających nas osób i instytucji, wystawców, instruktorów i artystów: Pracowni Rękodzieła we Wszechświętem, Sołectwa Ostrowina, Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy, Pracowni Artystycznej „Ostoja Sztuki’, Sołectwa Bystre, Koła Gospodyń Wiejskich w Poniatowicach, Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguszycach, Pani Małgorzaty Puszczyńskiej, Centrum Rękodzieła Gminy Oleśnica w Piszkawie, Zespołu Ludowego „Niesięcin” z Konstantynowa Łódzkiego i Koła Gospodyń Wiejskich w Boguszycach oraz członków zespołów za pracę i zaangażowanie, włożone w przygotowanie XX Przeglądu Obrzędów i Zwyczajów Wiosennych i Wielkanocnych „Kogutek”.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym Przeglądzie.
Zapraszamy za rok! :)

Obejrzyjcie fotorelację!