Europejskie Dni Dziedzictwa - „Krajobraz dziedzictwa Gminy Oleśnica"

GOK Oleśnica już po raz drugi bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa - największym w Europie projekcie społecznym i edukacyjnym, najważniejszym święcie zabytków kultury Starego Kontynentu.

15 września (piątek) w godzinach 10.00 - 15.00 i 16 września (sobota) w godzinach 15.00 - 20.00 w Izbie Pamięci Gminy Oleśnica w Boguszycach odbędą się projekcje filmowe, podczas których uczestnicy poznają historię najstarszych mieszkańców, oraz warsztaty na temat dawnych narzędzi codziennej pracy przodków wraz z interaktywnymi prezentacjami.

Izba Pamięci Gminy Oleśnica to miejsce, w którym kultywuje się tradycję i przekazuje międzypokoleniowo wiedzę o dziedzictwie niematerialnym. Historie zawarte w zgromadzonych przedmiotach, którymi chętnie dzielą się mieszkańcy wsi, posłużyły za inspiracje do stworzenia Izby Pamięci przez Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica. Przy Izbie Pamięci została wybudowana tradycyjna kuchnia plenerowa z piecem chlebowym i wędzarnią. W Izbie Pamięci odbędą się projekcje filmowe, podczas których uczestnicy poznają historię najstarszych mieszkańców, oraz warsztaty na temat dawnych narzędzi codziennej pracy przodków wraz z interaktywnymi prezentacjami. Będzie można spotkać właścicieli kolekcji przedmiotów przywiezionych przez przesiedleńców z dawnych Kresów Wschodnich po 1945 r. na teren gminy Oleśnica.

W trakcie przygotowań i samego wydarzenia powstanie film Z tej mąki będzie chleb z udziałem wszystkich chętnych uczestników spotkania i najstarszych mieszkańców, którzy w swych narracjach opowiedzą o tradycjach wyniesionych z domów rodzinnych, w tym również o potrawach gotowanych przez ich babcie i matki według receptur przekazanych im przez przodków. Dzięki filmowej, artystycznej rejestracji rozmów i nieformalnych spotkań przygotowany zostanie wirtualny zapis zatrzymanych w kadrze nieskończonych krajobrazów smaków, barw, zapachów i zwyczajów, które głęboko zakorzenione są w pamięci indywidualnej.

Ogólnopolskie obchody EDD organizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, a regionalnym koordynatorem na Dolnym Śląsku jest Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.