EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2017 W IZBIE PAMIĘCI GMINY OLESNICA

Hasłem przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa 2017, które odbyły się W IZBIE PAMIĘCI GMINY OLEŚNICA w dniach 15-16 września, był „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica już po raz kolejny przygotował kulturalne atrakcje w Izbie Pamięci Gminy Oleśnica w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2017, w której kultywuje się tradycję i przekazuje międzypokoleniowo wiedzę o dziedzictwie niematerialnym. Goście wydarzeń mogli spotkać właścicieli kolekcji przedmiotów przywiezionych przez przesiedleńców z dawnych Kresów Wschodnich po 1945 r. na teren gminy Oleśnica. W trakcie przygotowań do wydarzenia powstawał film z narracjami biograficznymi najstarszych mieszkańców gminy Oleśnica, opowiadających o tradycjach wyniesionych z domów rodzinnych, w tym również o potrawach gotowanych przez ich babcie i matki według receptur przekazanych im przez przodków. Film mogli obejrzeć goście, którzy dodatkowo przez dwa dni wydarzeń brali czynny udział w warsztatach na temat dawnych narzędzi codziennego użytku. Były to niezwykłe chwile zatrzymane w kadrze zapamiętanych krajobrazów pełnych tradycji, barw i smaków. Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w Polsce już od 25 lat. Powstały z inicjatywy Rady Europy na wzór francuskich „Dni otwartych zabytków” mających swój początek w 1984 roku. Inicjatywa miała przyczynić się do uwrażliwienia społeczeństwa na problematykę zabytków i potrzebę ich ochrony dla przyszłych pokoleń. W Polsce pierwsze Europejskie Dni Dziedzictwa odbyły się w 1993 roku, jednak dotychczasowa formuła „otwartych zabytków” została rozszerzona, by dni EDD upowszechniały wiedzę o zabytkach i tradycjach kultury wśród społeczności lokalnych. Od 2007 roku każda edycja Europejskich Dni Dziedzictwa posiada ogólnopolski temat przewodni, który umożliwia organizację różnorodnych wydarzeń kulturalnych we wszystkich zakątkach Polski.

Galerię zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ