Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 "Niepodległa dla wszystkich"

Już po raz kolejny EDD w Gminie Oleśnica i w całej Europie!

W całej Polsce hasłem tegorocznych obchodów jest „Niepodległa dla wszystkich”, jako bezpośrednie odwołanie do Stulecia Niepodległości Polski (1918-2018).

Zapraszamy na specjalny program obchodów, przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica oraz Urząd Gminy Oleśnica i sołectwo Boguszyce – spotykamy się w Izbie Pamięci Gminy Oleśnica w Boguszycach w piątek i sobotę 14-15 września 2018.

Poniżej zamieszczamy plakat i program obchodów.

Serdecznie zapraszamy! :)

14 września ǀ godz. 10.00–15.00

Warsztaty i prezentacje filmowe dla dzieci i młodzieży w Izbie Pamięci Gminy Oleśnica, prowadzonej przez GOK Oleśnica:

- projekcja filmu „Niepodległa dla nas wszystkich”,

- wspólne wypiekanie chleba i bułek,

- zwiedzanie Izby Pamięci Gminy Oleśnica

15 września ǀ godz. 15.00–20.00

Główne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Gminie Oleśnica:

- prezentacja filmu „Niepodległa dla nas wszystkich” oraz nagrania wypowiedzi najmłodszych mieszkańców na temat ich skojarzeń ze słowami „Niepodległość”, „Wolność”,

- pokazy teatralne grupy Moments związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości,

- występ Teatrzyku RETRO z Ostrowiny ze specjalnym programem pieśni Legionowych i Patriotycznych

- prezentacje narracji biograficznych najstarszych mieszkańców gminy Oleśnica z cyfrowego archiwum Izby Pamięci,

- wystawa przedmiotów codziennego użytku przechowywanych w starych przed- i powojennych domach,

- uroczysta dekoracja obelisku upamiętniający szlak bojowy 2. Korpusu Pancernego Armii WP, którego oddziały stacjonowały w Boguszycach w marcu 1945 r,

- prezentacja Pułku Ułanów Jazłowieckich pod dow. Jana Gołąbki

- warsztaty wypiekania chleba w stacjonarnym i mobilnym piecu chlebowym  w ramach cyklu „Z tej mąki będzie chleb”.

Powstała w 2015 roku Izba Pamięci Gminy Oleśnica skupia wiele grup odbiorców na zajęciach i warsztatach organizowanych wokoło lokalnych tradycji, kulinariów i wspomnień. Głównym celem i zarazem sensem działalności Izby jest prowadzenie ciągłych badań społecznych, wzbogacanie cyfrowego archiwum poprzez rejestrowanie narracji biograficznych najstarszych mieszkańców gminy Oleśnica. Z pomocą młodzieży zbierane są również opowieści o dawnych przedmiotach i ich zastosowaniu. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i zasobom GOK Oleśnica, Izba Pamięci Gminy Oleśnica stała się lokalnym laboratorium dokumentowania i promowania dziedzictwa niematerialnego, jak i wspierania rozwoju społecznego. Dzięki uczestnictwu w wielu krajowych i międzynarodowych projektach artystycznych, udało się także powołać w Boguszycach międzypokoleniową grupę teatralną „Moments”, przygotowującą ciekawe spektakle ruchowo-muzyczne, odnoszące się do dziedzictwa pamięci. Patronem powstania Izby Pamięci Gminy Oleśnica było Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.